kurban kavurması bu tarifle yapılır, tarif arama


Kurban kavurması bu tarifle yapılır, tarif arama: En lezzetli kurban kavurması, etin kendi yağı içerisinde ve kısık ateşte kavrulmasıyle yapılır. Kavurma yapılacak kurban eti en az bir kilo olmalıdır. Bir kilodan az olan etlerin bırakacağı su az olacağından, et kavrulurken uçar gider. Bu nedenle, et kavrulmadan tencereye su ilave etmek gerekir. Dışardan kavurmaya su takviyesi, kavurmanın bilinen tadını farklılaştırır. Kurban kavurması yapımında kuru soğan kullanılabilir ve karabiber, kekik gibi baharatlarla tatlandırılabilir. En güzel kurban eti kavurması doğal yapılandır. Kuyruk yağı içerisinde kavrulan etin tadına doyum olmaz. Bu şekilde yapılan kavurmayı tatlandırmak için tuz yeterlidir.

Koyun veya koç kurban edilmişse, buttan bir kilo et kuşbaşı doğranır. 100 gram kuyruk yağı veya iç yağı, isteğe göre kuşbaşı, ya da iri parçalar halinde doğranır ve tencereye konur. Yağ iri doğranmış ise, üzerine doğranmış etler yayılır ve tencere ocağın üzerine alınır. Kısık ateşte, tencere kapağı kapalı olarak et kavrulmaya bırakılır. Et kendi suyunu salar ve pişmeye başlar. Arada bir tencere karıştırılır ve et suyunu çekip, yağ ile başbaşa kalıncaya kadar et kavrulur. Bu süre yaklaşık 1.5 saatı bulur. Kavrulan etin üzerine tuz serpilir ve tatlandırılır. İstenirse bu aşamada karabiber, kekik ilave edilebilir.

Kuyruk yağı veya iç yağı kuşbaşı doğranmışsa, tencereye konur ve kavrulur. Yağ kavrulduktan sonra kakırdağı alınır, üzerine doğranmış kurban eti konur ve yukarıda sözünü ettiğim gibi et kavrulmaya bırakılır. Kurban eti kavurması veya diğer et çeşitlerinin kavrulmasında tuz, et kavrulurken ilave edilirse, kavurma daha da lezzetli olur. Bu farkı herkes bilir. Fakat, tuzun eti sertleştireceği korkusuyla tuz et içerisine  en son ilave edilir. Yani, et tuzsuz kavrulur. Bu yüzden kavurmanın tam lezzeti ortaya çıkmaz. Kavurmanızı lezzetlendirmek adına; et suyunu bırakıp kavrulmaya başladığında, fazla olmamak kaydıyle tuz ilave edilmesinde hiç sakıncası yoktur.